poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Rynki Kapitałowe w marcu 2015

Ekonomia

Pierwszy i drugi miesiąc roku nie przyniósł nic, co zmieniłyby naszą ocenę możliwości ekonomicznych dla kraju. Wciąż konsekwentnie uważamy, że z początkiem obecnego roku ogólna sytuacja dla lokujących kapitał jest dobra, z szansami umiarkowanej poprawy w dalszej części roku. według ostatnich dostępnych informacji, czyli dotyczących IV kw. poprzedniego roku, polska wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% r/r i był kreowany przez konsumpcja wewnętrzna (wzrósł wówczas on o 3,1% r/r) i inwestycje, jakich dokonywały firmy (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę wzrostu było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 można się spodziewać przynajmniej stałego tempa wzrostu popytu krajowego lub nawet umiarkowanego przyspieszenia. Znaczna poprawa winna pojawić się na polu inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi ilości realizowanych projektów w infrastrukturze w ramach budżetu unijnego na kolejne lata.
fundusze marzec 2015
Handel zagraniczny: da się oczekiwać pewnej poprawy za sprawą coraz bardziej możliwego polepszenia atmosfery gospodarczej w stre?e europejskiej waluty (zakładamy, że saldo handlu ze „Wschodem” nie ulegnie poprawie po nie dającym się nie zauważyć osłabieniu w 2014 roku). Ostatnio ciekawe wydarzenia dotyczyły obszaru polityki pieniężnej. Dzięki utrzymującej się de?acji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), oraz pod wpływem licznych europejskich banków centralnych żądających zmniejszenia kosztu kredytu, RPP niedawno obniżyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie RPP dała do zrozumienia, że była to decyzja kończąca niemal 3- letni cykl obniżek.
W najbliższym czasie realizacja tej deklaracji RPP zdaje się bardzo prawdopodobna i w bliższym czasie nie należy się spodziewać zmian kosztu kredytu.

Rynek akcji

Luty przyniósł profity dla inwestorów funduszy inwestujących kapitał na GPW. WIG urósł wtedy o ponad dwa procent. We wzrostach swoje zasługi miały w głównej skali średnie i mniejsze podmioty, albowiem indeks giełdowych grubasów (WIG20) wzrósł jedynie jeden procent, jednocześnie indeks sWIG80 aż 5,6%. Czyli: nastąpiło odwrócenie tendencji z roku 2014, kiedy korzystniejszą inwestycją były duże podmioty. Prognozy dla światowych rynków akcji zdają się być lepsze w bieżącym roku. Obecny rok przyniesie najpewniej niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu światowej gospodarki. Zarazem w przeważającej części obszarów gospodarczych rozsądnie jest oczekiwać polepszenia zagregowanych zysków.

Wyceny nie są z grupy historycznie niskich, jednak według naszej oceny nie są tak wysokie by się ich istotnie obawiać w środowisku niskich kosztów pieniądza z jakim mamy obecnie do czynienia. Zarazem szczytowo nakręcone ceny papierów dłużnych w głównych obszarach i wiążące się z tym nikłe szanse na ciekawy zysk w segmencie dłużnym mogą przyczynić się do powiększenia zainteresowania rynkiem akcji.
Patrząc lokalnie prognozujemy, że rośnie szansa na utrzymanie w najbliższym czasie przewagi mniejszych firm nad gigantami. W segmencie małych firm łatwiej o szybszą poprawę wyników finansowych, a wyceny mogą być atrakcyjne. Szanse na wyższy zysk to także tradycyjnie w tej sytuacji większe ryzyko, powodowane większą wrażliwością na wahania nastrojów wśród inwestorów i kierunku przepływu pieniędzy (więcej o tym - źródło).

Rynek długu

Jednym z istotniejszych czynników wpływających sytuację na rynku polskich papierów dłużnych skarbowych jest polityka banków centralnych. Dla rodzimego rynku liczą się trzy instytucje. Pierwsza z nich, Rada Polityki Pieniężnej, obniżyła niedawno główną stopę procentową o 50 pkt. i jednakowoż wyraźnie zasugerowała, że więcej nie zrobi. Generalnie dla papierów dłużnych skarbowych rokująca jest sytuacja, gdy ma wystąpić cykl obniżek stóp procentowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz